Podzim a zima je období chřipky. U ní nejde jen o to, že máte kašel a teče vám z nosu, tak, jako je to běžné u sezónního nachlazení. Jde o vážné onemocnění, které může mít velmi těžký průběh a které může mít u oslabených jedinců i fatální následky. Víte, jaké má pravá chřipka příznaky a jak se léčí?
Jakmile se udělá větší tma a chladněji, najednou se vyrojí početná skupina lidí, kteří tvrdí, že onemocněli chřipkou. Je ale mnohem pravděpodobnější, že chytli obyčejnou náchladu, která po několika dnech v posteli nakonec odezní. (Je to podobné, jako když o každém splínu tvrdíme, že je to deprese.)
V první řadě je tedy nutné začít dělat mezi těmito dvěma jevy rozdíl. Chřipka je velmi vážné onemocnění, které může způsobit (i dosud zdravým lidem) těžké komplikace, kvůli kterým mohou skončit v nemocnici. Seniorům a chronicky nemocným lidem zase může chřipka způsobit dokonce i smrt.
Abyste věděli, zda je nutné se svým zdravotním stavem nějak znepokojovat, či nikoliv, podívejte se na všechny důležité informace o chřipce, které byste měli vědět.
Jak vzniká chřipka
Chřipka je nemoc, kterou způsobuje RNA virus z rodiny Orthomyxoviridae. Rozdělujeme ji do několika kmenů. Známe chřipkové viry typu A, typu B a typu C. Zatímco chřipka typu A infikuje savce a ptáky, typ B infikuje většinou jen lidi (i když se najdou i výjimky pocházející ze zvířecí říše) a typ C infikuje lidi a prasata.
Co se týče chřipkových epidemií, nelze dopředu predikovat, který kmen zrovna udeří. (Je totiž běžné jejich střídání.) Nejvíce nebezpečná se však jeví chřipka typu A, která stojí za rozsáhlé epidemie a pandemie.
Z předešlých řádků plyne, že k nákaze chřipkou dojde po kontaktu s patogenní látkou, která je zodpovědná za její rozvoj.
Příznaky chřipky
Nyní se konečně dostáváme k tomu, abychom si řekli, jak pravou chřipku poznáte. Jakmile to budete vědět, dokážete relativně dobře určit, zda se potýkáte s chřipkou, nebo s obyčejným nachlazením.
Chřipka se projevuje:
- Horečkou
- Kašlem
- Bolestmi hlavy
- Bolestmi svalů
- Slabostí a únavou
- Bolestmi kloubů
- Bolestí v krku
- Zimnicí
- Citlivýma očima
- Kýcháním
Oproti nachlazení není u chřipky běžným příznakem rýma.
Oslabená imunita
To, zda onemocníme chřipkou, nebo budeme zdraví, závisí na mnoha různých faktorech. Jedním z nich je i stav našeho imunitního systému. Oslabená imunita vede k nižší obranyschopnosti a tím pádem i k častější nemocnosti.
Také v takovém případě hrozí, že u vás bude mít chřipka horší průběh, který může vést až k hospitalizaci v nemocnici. Případně i k úmrtí, či jiným nežádoucím následkům.
Abyste měli sílu bojovat, případně se vás chřipka vůbec nechytla, potřebujete:
- Dostatek spánku
- Začít si častěji umývat ruce
- Nepřicházet do kontaktu s nemocnými lidmi
- Se nechat očkovat
- Se zbavit přebytečného stresu (třeba i tím, že přestanete číst katastrofické zprávy)
- Cvičit
- Jíst zdravě
Pokud je to potřeba, můžete vsadit na blahodárný účinek některých bylin. (Echinacea, lípa, ženšen, zázvor, kopřiva dvoudomá, šípek…) Vhodné pro vás budou i přírodní doplňky stravy s vitamínem C, vitamínem E, s vitamíny skupiny B a s vitamínem D, který je v současnosti považován za dobrého spojence v boji proti nemocem. (Normálně ho získáváme ze slunečního záření, ale v zimě při jeho nedostatku si ho musíme dopřávat z jiných zdrojů.)
Domácí léčba chřipky
Domácích metod na léčbu chřipky existuje spousta. Pokud vám ale smíme radit, před zahájením samoléčby se nejprve spojte se svým ošetřujícím lékařem. Ten potvrdí vaši diagnózu a doporučí vám další léčebný postup. V případě závažnějších komplikací vám poradí přesun do nemocnice. (Toto rozhodně nepodceňujte, jinak to může špatně dopadnout.)
Obecně se doporučuje:
- Zachovat klid na lůžku
- Omezit sociální kontakt
- Pít dostatek tekutin (ideální jsou bylinkové čaje)
- Konzumace kvalitních vývarů
- Zvýšení denního příjmu zinku (červené maso, vejce, cizrna…)
- Kloktání slané vody
- Aromaterapie (tea tree, peprmint, tymián, citron…)
- Inhalování páry
- Zvlhčovač vzduchu
- Pestrá strava
Co se týče jídelníčku, v něm by neměly chybět potraviny a jídla s měkčí konzistencí, které nedráždí během pojídání krk. Vhodné jsou kaše, polévky, vařené brambory a do měkka uvařená zelenina. V úvahu přichází i některé druhy ovoce (banán), nebo rýže.
Naopak se vyhněte nápojům, které obsahují alkohol a kofein. Vhodné nemusí být ani mléčné produkty, které mohou reagovat s hlenem, nebo s léky. Nedoporučují se ani tučná a kořeněná jídla.
Vyhledejte lékařskou pomoc v případě, že:
- Máte potíže s dýcháním
- Cítíte nepřiměřený tlak na hrudi
- Máte opravdu vysokou horečku, kterou nelze snížit
- Objevíte v hlenech krev
- Ztrácíte vědomí
Posilujte imunitu
Chřipka rozhodně není banální nemoc. Proto dbejte na to, abyste měli silný imunitní systém, který si dovede poradit s každou útočící infekcí. V případě, že chřipkou nakonec onemocníte, existuje zde poměrně velká šance, že u vás bude mít mírnější průběh. Aby se ale tento scénář naplnil, je nutné začít něco dělat.